Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta Kobyłka na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem – do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
Zezwolenie na usunięcie drzewa jest wymagane jeżeli obwód jego pnia na wysokości 5 cm od ziemi wynosi więcej niż:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew
W przypadku usuwania drzew z gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako lasy i grunty leśne należy uprzednio zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Wołominie, ul. Prądzyńskiego 3, tel.: (22) 787 43 01, 03 lub 04.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie stawek opłat za usuwanie drzew i krzewów.
Miejsce załatwienia sprawy:
Wydział Ochrony Środowiska
ul. Wołomińska 3
pokój nr 3 (parter)
tel.: (22) 760 70 24
Wymagane dokumenty:
- Pisemna zgoda właściciela na usunięcie wymienionych we wniosku drzew lub krzewów w przypadku gdy posiadacz nieruchomości nie jest jej właścicielem (zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego, spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi zgodnie z Ustawą o własności lokali, zarządcę nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa).
- Pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli w przypadku, gdy nieruchomość stanowi współwłasność.
- Pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia pełnomocnika wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury.
- W przypadku zamiaru wycięcia/przesadzenia większej ilości drzew/krzewów, ich wykaz należy sporządzić w postaci osobnego załącznika.
- W przypadku wnioskowanego usunięcia drzew lub krzewów z przyczyn wynikających z planowanych inwestycji budowlanych – kopia ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę wraz z projektem zagospodarowania działki, stanowiącym załącznik do ww. decyzji – jeśli została wydana i/lub potwierdzenie dokonania zgłoszenia robót – jeśli dokonano zgłoszenia.
- Rysunek, mapa albo wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane, projekt zagospodarowania działki lub terenu w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 z późn. zm.) – określające usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości.
- Projekt planu:
- nasadzeń zastępczych, rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą za usuwanie drzewa lub krzewu w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519 z późn. zm.),
- przesadzenia drzewa lub krzewu.
Jeśli są planowane, wykonany w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania działki lub terenu, oraz informację o liczbie, gatunku lub odmianie drzew lub krzewów oraz miejscu i planowanym terminie ich wykonania.
- Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach – jeśli była wydana.
- Zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności polegając zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1 – 4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7, 8, 12, 13, i 15 Ustawie o ochronie przyrody, jeżeli zostało wydane.
- W przypadku gdy wnioskodawca występuje w imieniu firmy załącza kopię wypisu z KRS lub kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (w przypadku spółki cywilnej kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wszystkich wspólników).
Termin załatwienia sprawy:
Zgodnie z ustawą Kodeks postępowania administracyjnego.
Sposób załatwienia sprawy:
Decyzja.
Opłata:
- 17 zł – opłata skarbowa za złożenie dokumentu potwierdzającego prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy (w tym prokura).
- 5 zł - opłata skarbowa za poświadczenie za zgodność pełnomocnictwa lub prokury.
Wpłaty można dokonać:
- na rachunek bankowy Miasta Kobyłka nr 86 1240 6292 1111 0011 0354 5838,
- w kasie Urzędu Miasta Kobyłka (gotówka).
Tryb odwoławczy:
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem Burmistrza Miasta Kobyłka.
Osoba prowadząca sprawę:
Zbigniew Droździel - Inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska
- e-mail.: zbigniew.drozdziel@kobylka.pl
- tel.: (22) 760 70 24
Osoba odpowiedzialna:
Dorota Antoniak - p.o. Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska