O ekonomii społecznej dyskutowano wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Spotkanie - seminarium, mające na celu zapoznanie zaproszonych gości ze sposobem działania z tą właśnie sferą aktywności obywatelskiej, zostało zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta Kobyłka.
- Mam nadzieję, że ekonomia społeczna stanie się kluczem, który otworzy nam różne możliwości - powiedziała zastępca Burmistrza Miasta Kobyłka, Katarzyna Rostek, witając zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. samorządowcy (radni gminy Jadów oraz miasta Kobyłka), przedstawiciele organizacji pozarządowych, powiatowego urzędu pracy i osoby związane ze sferą społeczną.
Celem seminarium było zainteresowanie zaproszonych gości obszarem ekonomii społecznej oraz wywołanie dyskusji na temat możliwości uczestnictwa i roli osób działających w sferze usług społecznych w kreowaniu przedsiębiorczości społecznej. Przekazywana wiedza miała charakter bardzo praktyczny i z „życia wzięty” - bowiem prelegentami były osoby, które z ekonomią społeczną mają styczność na co dzień. Kilka przykładów: o działaniach spółdzielni socjalnej w Drobinie mówiła Aleksandra Pęcherzewska, prezes Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych”. Spółdzielnia prowadzi wiele działań, takich jak usługi z zakresu cateringu i gastronomii, usługi komunalne (również prowadzenie hotelu dla psów, pielęgnacja terenów zielonych, odśnieżanie), usługi z zakresu edukacji (szkolenia, wizyty studyjne), organizacji imprez, czy warsztaty terapii zajęciowej (rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, przygotowanie do życia w środowisku społecznym). Z kolei o historii i obecnych działaniach spółdzielni socjalnej „Pożytek” z Tłuszcza, która świadczy usługi opiekuńcze dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, usługi w zakresie opieki nad dziećmi - klub dziecięcy, usługi porządkowe, produkuje świece sojowe czy mydełka glicerynowe oraz organizuje warsztaty rękodzielnicze opowiadała jej prezes, Ewelina Gzowska. Zaproszeni goście mieli wiele pytań na temat sposobów działania spółdzielni socjalnych i rodzajach aktywności zawodowej, jakie oferują dla swoich pracowników.
Z kolei o działaniach LOWES - Lokalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości społecznej opowiadała Stanisława Retmaniak, animatorka, ekspertka ds. rozwoju lokalnego i ekonomii społecznej. Lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest Akredytowanym Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonym na Mazowszu przez Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Ze spotkania wynika jedna najważniejsza konkluzja - ekonomia społeczna jest niezwykle potrzebna. Jest bowiem takim rodzajem działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest to również szansa dla lokalnych organizacji i środowisk.
O ekonomii społecznej, czym jest i jakie role pełni pisaliśmy wcześniej na naszej stronie: LINK