Do 8 października trwają konsultacje Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 roku
Dlaczego jest to istotny dokument, co to ekonomia społeczna i w jaki sposób może w bardzo pozytywny sposób wpływać na lokalne środowisko? O tym poniżej.
Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu pod nazwą „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej” znajduje się na stronie LINK DO PROJEKTU
Uwagi można zgłaszać zgodnie z przygotowanym wzorem tabeli i przesyłać na adres: Konsultacje.KPRES@mrips.gov.pl
Konsultacje trwają do 8 października br.
Jest to dokument rządowy, który wyznacza kluczowe kierunki interwencji publicznej mające służyć kształtowaniu jak najlepszych warunków dla rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Warto więc zapoznać się z Programem i zgłosić do niego uwagi – wytyczy on plany i działania realizowane przez administrację rządową na szczeblu krajowym oraz strukturę systemu wsparcia ekonomii społecznej na poziomie regionalnym, z uwzględnieniem roli innych przedstawicieli sektora administracji rządowej, a także jednostek samorządu terytorialnego i sektora ekonomii społecznej i solidarnej aż do 2023 roku. Dokument ten jest istotny zwłaszcza dla NGO, które w przyszłości będą chciały – być może – stać się podmiotem ekonomii społecznej.
Przy okazji kilka słów o ekonomii społecznej
dlaczego jest istotna dla całego społeczeństwa, nie tylko dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, jak się potocznie uważa: bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych, ludzi z niepełnosprawnościami. To właśnie do tych grup społecznych kierowane są działania z zakresu ekonomii społecznej. To one przy pomocy Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), samorządów oraz lokalnych liderów mogą tworzyć przedsiębiorstwa społeczne. Tym samym PES tworzą nowe miejsca pracy oraz zagospodarowują takie obszary aktywności ekonomicznej, które mogą skutecznie eliminować problemy występujące w lokalnych środowiskach, a co więcej wpływać na rozwój lokalnej społeczności. Ekonomia społeczna ma znaczenie nawet większe niż tylko w wymiarze lokalnym, dotyczy bowiem podstawowych zasad funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. „Istotą ekonomii społecznej jest refleksja nad sensem i celem rozwoju gospodarczego. ES jest propozycją wzbogacenia/uzupełnienia zasad dzisiejszej ekonomii o wymiar społeczny, tak by zapewnić rozwój całego społeczeństwa” (Jan Kabicz „Przedsiębiorczość społeczna szansą dla rejonów masowego bezrobocia”)
Katalog Podmiotów Ekonomii Społecznej w powiecie wołomińskim można znaleźć na stronie LINK DO KATALOGU