Jak co roku, w trzeci weekend września będzie miała akcja Sprzątanie Świata - zapoczątkowana już w 1989 r., w Polsce odbywa się po raz 28. (koordynuje ją Fundacja Nasza Ziemia). W Kobyłce również można dołączyć do akcji Sprzątania Świata na kilka sposobów:
- sprzątanie lasu na Zalasku, organizowane przez Program Czysta Polska wraz z Educentrum Kobyłka - ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu i przy wsparciu Urzędu Miasta Kobyłka. Zbiórka 18 września o godz. 13.00 przy ul. Królowej Marysieńki przy wejściu do lasu - szczegóły na załączonym plakacie (załącznik) i na profilu Educentrum Kobyłka na Facebooku. Akcja jest objęta Patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka;
- indywidualny spacer po lasach, połączony ze sprzątaniem świata - dla chętnych Urząd Miasta Kobyłka ma rękawiczki i worki na śmieci. Można je odbierać od jutra (wtorek), czyli od 14 września w godzinach pracy Urzędu (pokój nr 7, ul. Wołomińska 1). Zebrane śmieci zostawiamy pod ogrodzeniem PSZOK (ul. Łokietka 80);
- zapraszamy wszystkie instytucje i organizacje, które chcą poinformować mieszkańców o swoich akcjach zaplanowanych na weekend (i do których można dołączyć) do wpisywania się w komentarzach pod naszym postem na Facebooku. Zachęcamy Mieszkańców do zapoznania się z akcjami:
- https://www.facebook.com/events/668847630755866/ (dwa miejsca: 1) ul. Jakuba Jasińskiego 2) na styku ul. Szymanowskiego z ul. Serwitucką)
- Katolickie Publiczne Przedszkole im. św. Franciszka z Asyżu w Kobyłce zaprasza Dzieci z Rodzinami oraz wszystkich sympatyków Przedszkola na "Rodzinne sprzątanie świata - Kobyłka 2021". Zbiórka 18.09.2021 r. o godz. 11.00 przed kościołem św. Kazimierza Królewicza w Kobyłce - sprzątanie lasu wokół rezerwatu "Grabicz". O godz. 12.00 przedszkole zaprasza na wspólnego grilla w parafii św. Kazimierza Królewicza. Kiełbaski i inny prowiant we własnym zakresie.
***
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu*.
*Opis ze strony Fundacji Nasza Ziemia