W odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące opłaty adiacenckiej zamieszczamy kilka informacji, które mogą wyjaśnić wątpliwości osób zainteresowanych.
W określonych Ustawą o gospodarce nieruchomościami przypadkach „stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej” (np. poprzez wybudowanie przez Gminę drogi, czy też wybudowanie urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, gazowych, elektrycznych, czy telekomunikacyjnych, w wyniku których wzrosła wartość nieruchomości), Urząd Miasta jest zobligowany wszcząć postępowanie o ustalenie ewentualnej opłaty adiacenckiej. Jak głosi ustawa, opłata ta jest formą „uczestnictwa w kosztach budowy infrastruktury technicznej”.
W takiej sytuacji urząd wykonuje kolejno następujące kroki:
1. Zawiadamia właścicieli nieruchomości o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.
- Na tym etapie właściciele nieruchomości otrzymują pierwsze pismo, które jest jedynie informacją nie wymagającą żadnego działania.
2. Zleca uprawnionemu, niezależnemu rzeczoznawcy majątkowemu dokonanie wyceny określającej wartości nieruchomości (operat szacunkowy)
3. Zawiadamia właścicieli o sporządzonej wycenie oraz możliwości zapoznania się z pełną treścią dokumentacji.
- Na tym etapie właściciele nieruchomości otrzymują drugie pismo, określone jako zawiadomienie o „zgromadzeniu materiału dowodowego”, określające już wysokość naliczonej opłaty. Adresaci mogą teraz - w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma - zapoznać się z operatem, a także złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rozłożenia opłaty na raty, zabezpieczeniem należności Gminy jest obciążenie hipoteką wskazanej nieruchomości (poprzez podanie we wniosku numeru księgi wieczystej).
Podstawą prawną do wyliczenia wysokości opłaty jest, obok ustawy, uchwała Rady Miasta, która precyzuje sposób wyliczania kwoty do zapłaty (Uchwała Rady Miasta Kobyłka nr XXIII/232/04).
4. Wydaje decyzję orzekającą o wysokości opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.
- Na tym etapie właściciel nieruchomości otrzymuje pocztą decyzję. W ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji właściciel ma prawo złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie za pośrednictwem Urzędu Miasta. Po tym czasie (lub wcześniej, jeśli właściciel zrzecze się przed upływem 14 dni prawa do wniesienia odwołania) decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Od tej z kolei daty właściciel ma 14 dni na wniesienie opłaty.
Zatem na uiszczenie opłaty właściciel ma maksymalnie 28 dni od daty doręczenia decyzji pocztą. Po tym terminie zostają naliczane ustawowe odsetki.
W szczególnych przypadkach, związanych z bardzo trudną sytuacją materialną, właściciel nieruchomości może zwrócić się do Urzędu z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty należności.
Wszystkie zawiadomienia i decyzje otrzymane z Urzędu Miasta wyczerpująco informują o procedurze prowadzonych czynności, podstawie prawnej i przysługujących stronom prawach.
Ponadto pracownicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej udzielają wszelkich informacji na temat postepowań, telefonicznie pod numerem 22 760 70 95 lub pod numerami 22 760 70 93-97, poprzez e-puap lub mailowo z wgp@kobylka.pl .