Dziś początek majowych świąt, podczas których wywieszenie flagi i poczucie się częścią większej całości jest bardzo ważne. Majowe święta są radosne, to Dzień Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, to rocznica Konstytucji 3 Maja - warto pokazać, że się pamięta.
A dziś 1 maja, rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Święto Pracy.
W 2004 roku, a więc 18 lat temu Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. O północy 1 maja Polska stała się członkiem Unii. Oficjalne unijne uroczystości odbyły się wieczorem 1 maja w Dublinie. Irlandia pełniła bowiem wówczas rotacyjne, półroczne przewodnictwo UE. 25 flag państw Unii przy dźwiękach "Ody do radości" Beethovena zostało wciągniętych na maszty przed siedzibą prezydent Irlandii Mary McAleese. Państwowe uroczystości odbyły się również na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Święto Pracy z kolei, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata; upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów.
Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.
130 lat temu w Polsce w 1892 roku pierwszomajowe demonstracje robotników z Łodzi i okolic przerodziły się w krwawo stłumiony sześciodniowy strajk powszechny; był on jednym z największych strajków powszechnych i wywarł duży wpływ na rozwój zorganizowanego ruchu robotników (m.in. powstanie SDKPiL oraz PPS).
A 40 lat temu, w 1982 roku w czasie stanu wojennego w wielu miastach Polski odbyły się kontrpochody pierwszomajowe organizowane przez podziemną „Solidarność”.
Warto poczytać - LINK
Zdjęcie: Niepodległa https://www.facebook.com/niepodlegla1918/