Pomagajmy rozsądnie.
Mieszkańcy Kobyłki z wielkim zaangażowaniem niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Wiele osób przyjęło uchodźców do swoich domów. Na chwilę obecną jednak nie mogą oni liczyć na wsparcie z budżetu państwa. Z informacji z prasy wynika, że na mocy przygotowywanej specustawy, z budżetu państwa będą przekazywane samorządom dotacje na sfinansowanie pobytu uchodźców z Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami. Warunkiem uzyskania dotacji będzie uprzednie podpisanie z właściwym starostą umowy w zakresie zorganizowania pobytu dla uchodźców – dotyczy to jednak takich miejsc jak hotele czy hostele, świadczące zorganizowane usługi noclegowe.
Na chwilę obecną nie przewiduje się jednak zawierania umów z osobami fizycznymi na dofinansowanie pobytu uchodźców w domach prywatnych, a zatem osoby przyjmujące uchodźców do swoich domów biorą na siebie obowiązek pokrywania wszelkich związanych z tym kosztów.
Mówi się o rządowym wsparciu, które ma zacząć funkcjonować w kwocie 1200 zł miesięcznie, ale na to stale czekamy.
Wszyscy mamy nadzieję, że starcia wojenne w Ukrainie szybko się zakończą, a ich skutki nie będą dramatyczne. Jednak w obecnej sytuacji warto pomagać w sposób przemyślany i ukierunkowany.
Miasto Kobyłka nie ma możliwości finansowych, żeby pokrywać koszty osób goszczących u siebie uchodźców z Ukrainy – to Państwo będziecie musieli zapłacić rachunki, w tym media, śmieci itp.
Jako Miasto pomagamy uchodźcom organizując zbiórki żywności, odzieży, środków higieny, koordynując sprawy pomocy medycznej, psychologicznej, prawnej, tłumaczeń, wolontariuszy, znajdując miejsca noclegowe czy porządkując kwestie legalizacji pobytu.
Pamiętajcie Państwo, że to Wy decydujecie, na jak długo możecie zaoferować wolny pokój lub nieruchomość, w zależności od okoliczności. To, co robicie, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką można udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. Dzięki Państwa wsparciu te rodziny znajdują opiekę i wytchnienie, by w bezpiecznych warunkach wypracować swoje opcje i uporządkować formalności oraz móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości.
Ale jako samorząd apelujemy do Państwa, by podczas spontanicznego odruchu pomocy pomyśleć o własnych możliwościach. Choćby z tego względu, że wypowiedzenie pomocy po paru dniach (jeśli okaże się, że jednak nie dajecie Państwo rady np. z powodów finansowych) będzie dla gości z Ukrainy po ledwie odzyskanych początkach poczucia bezpieczeństwa traumatycznym doświadczeniem.
W takiej sytuacji znacznie lepiej przyjąć do siebie tylko jedną osobę czy dwie, bądź nie przyjmować wcale, jeśli wiemy, że nie udźwigniemy kwestii finansowych – jeśli w takiej sytuacji podzielimy tę pomoc między wiele osób (zamiast przyjmować kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób naraz), będzie to znacznie większa korzyść dla gości.
Pomagajmy rozsądnie. Przed użyczeniem transportu z granicy polsko-ukraińskiej osobom szukającym bezpiecznego schronienia na terenie Polski upewnijcie się Państwo, czy osoba ta ma docelowe miejsce zakwaterowania oraz czy będziecie Państwo mogli się odpowiednio zaopiekować tą osobą w obcym dla niej kraju. Pamiętajmy, że nikt uciekający przed konfliktem zbrojnym nie zostanie pozostawiony sam sobie. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, w punkcie recepcyjnym otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane bezpłatne tymczasowe zakwaterowanie zorganizowane przez Urzędy Wojewódzkie. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował punkt recepcyjny dla uchodźców na Dworcu Zachodnim (autobusowym) w Warszawie, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania).
Osoby, które nie będą miały zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu.
Wszyscy obywatele Ukrainy przekraczający granicę po 24.02.2022 r. mają także dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia
Obecnie jesteśmy na etapie ustaleń, czy jako samorząd możemy udzielić wsparcia indywidualnym mieszkańcom, którzy goszczą u siebie uchodźców w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości czy zwolnienia z opłaty śmieciowej.
Będziemy informować na bieżąco.