Przystąpiliśmy jako Miasto do grupowego zakupu energii elektrycznej. Nie tylko przystąpiliśmy do grupy, ale również przystąpiliśmy grupą - razem ze szkołami, naszymi przedszkolami, spółką PGK, OPS, MOK, MSP ZOZ - aby wygenerować jak najlepszą cenę (chodzi tu o prąd wykorzystywany do oświetlenia ulic, zasilenia przepompowni wód deszczowych i kanalizacyjnych, do budynków użyteczności publicznej i innych budynków należących do miasta).
Ten sposób zakupu (grupowy) powoduje, że dostajemy lepsze oferty, niż w sytuacji, gdybyśmy sami ogłaszali przetarg. Mimo tego po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego przez Mazowiecką Agencję Energetyczną - stawka, która będzie obowiązywać w Kobyłce od 2022 roku wzrośnie o 68%.
Wymiana opraw oświetleniowych nastąpiła w samą porę
Wzrost cen energii, w połączeniu z oszczędnościami, które uzyskamy na skutek modernizacji oświetlenia ulicznego (wykonawca w umowie przewidział min. 50% oszczędności w stosunku do wyjściowej ilości zużytego prądu) oraz planowanym zmniejszeniem podatku VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej na prąd dla samorządów od stycznia do marca 2022 do 5% (dla gospodarstw domowych podobnie, a dodatkowo nastąpi obniżenie akcyzy od stycznia do marca do 0%) oznacza dla nas jako dla Miasta, że być może zmieścimy się lub prawie z wydatkami na energię elektryczną w kwotach tegorocznych.
Modernizacja oświetlenia nastąpiła jak widać w najlepszym momencie i pozwoli nam prawdopodobnie uchronić się przed wyższymi rachunkami – wymieniliśmy ponad 2900 lamp sodowych na nowoczesne, energooszczędne lampy LED. Wymiana oświetlenia na terenie Miasta Kobyłka została przeprowadzona w ramach tzw. umowy PPP czyli partnerstwa publiczno - prywatnego.
W trakcie wymiany oświetlenia napotkaliśmy wiele problemów. Najpierw właściciel „słupów” zwlekał z podpisaniem z Miastem umowy na ich dzierżawę, potem projektant czekał kilka miesięcy na uzgodnienie przygotowanych projektów. W trakcie fizycznej wymiany lamp ekipy monterów dostawały pozwolenie na wymianę zaledwie 5 lamp na raz. Wszystko to doprowadziło do opóźnień. Doszły do tego problemy ze złym stanem samej sieci energetycznej, co powodowało i niestety wciąż czasem powoduje sytuacje, że część lamp nie działa tak jak powinna. Stwierdziliśmy także liczne błędy w samej inwentaryzacji, która była zlecana przez Urząd w 2014 r. (pominięte w niej zostały 42 lampy i kilkanaście skrzynek tzw. SON). Wykonawca większość tych problemów już rozwiązał, a te nieliczne, wciąż obecne (jak na przykład potrzeba regulacji czasu zapalania i gaszenia niektórych lamp), są usuwane. Jesienna plucha, i nadchodząca zima to czas, gdy będziemy się cieszyć nowym i bardziej bezpiecznym oświetleniem – a wiemy od Państwa, że widzicie różnicę w jego jakości i efektywności.