„O godzinie 10.30 bitwa była zakończona. Trwała 5 godzin. Do niewoli dostaje się ranny w plecy generał Byszewski, 25 oficerów i 400 szeregowców. (…) Polacy, Litwini i żołnierze innej narodowości do końca zachowali się bohatersko. W nierównej walce najwięcej żołnierzy poległo na polanie we wsi Maciołki i na pagórkach osady Karczma. (…) Ciała poległych w bitwie żołnierzy mieszkańcy osady pochowali w zbiorowej mogile poza wsią na uroczysku zwanym Kąpiel (dziś teren cmentarza). Na mogile usypano ziemny kurhan, który niestety nie przetrwał do naszych czasów, rozniosły go wiatry”. Tak o Bitwie pod Kobyłką pisał prof. Oskar Czarnik w książce „Kobyłka i okolice”.
W niedzielę 24 października na cmentarzu, w miejscu, gdzie pochowano poległych żołnierzy, oddaliśmy hołd bohaterom w 227. rocznicę tamtych wydarzeń. W uroczystościach, organizowanych przez Burmistrza Miasta Kobyłka, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka i Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii i Pułku Ułanów Krechowieckich wziął udział pułkownik Vilmas Šatas - attache obrony w Ambasadzie Republiki Litewskiej i Eduard Mažul - Trzeci Sekretarz w ambasadzie Litwy (panowie reprezentowali ambasadora J.E. Pana Eduardasa Borisovasa), minister Jan Józef Kasprzyk - Szef ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Pułkownik Adam Koniuk - szef wyszkolenia XV Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, Radni Miasta Kobyłka, strażacy OSP Kobyłka, harcerze, grupa rekonstruktorów i Mieszkańcy.
- Cieszę się, że mogliśmy razem uczestniczyć w uroczystościach. Bo jest takie mądre powiedzenie - tyle bowiem żyją bohaterowie, ile trwa pamięć o nich - napisała Burmistrz Edyta Zbieć na swoim profilu na Facebooku.