Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta gościem specjalnym była Żaneta Rechnio, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Qźnia, która ostatnio została laureatką XI Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom. Jest to szczególna nagroda przyznawana przez wyjątkową kapitułę pod przewodnictwem Agnieszki Holland, a zgłoszenia do nagrody spłynęły z całej Polski.
Żaneta Rechnio podczas sesji Rady Miasta została uhonorowana oklaskami na stojąco, dyplomem z gratulacjami, kwiatami oraz prezentem dla Stowarzyszenia Qźnia:
- Prezent, jaki Pani od nas dostała, w postaci skrzynki wypełnionej artykułami plastycznymi dla dzieci odzwiecierdla Pani osobowość – cały czas działanie dla innych. Nikt z nas sobie nie wyobrażał, żeby sprezentować Pani Żanecie coś osobistego, przeznaczonego wyłącznie dla Pani, bo przewidywaliśmy, że taki prezent by Pani nie ucieszył – za to coś, co będzie mogło być wykorzystane na potrzeby Qźni sprawi sporą radość – mówiła Burmistrz Edyta Zbieć.
Do konkursu zgłosiła Żanetę Rechnio Katarzyna Rostek, wiceburmistrz Kobyłki. W uzasadnieniu zgłoszenia napisała:
„(…) Pracowałam wcześniej jako kierownik ośrodka pomocy społecznej. Wiem, jak trudnych zadań podejmuje się pani Żaneta. Poznając środowisko lokalne, instytucje i organizacje w Kobyłce spotkałam się z ogromnym uznaniem dla działalności stowarzyszenia i pani Żanety, która niczym lokomotywa ciągnie za sobą wagoniki z różnymi ciężarami. Spotkałam się z opiniami: „wspaniała kobieta”, „świetny fachowiec”, „ Żaneta wie wszystko o dzieciach, to skarbnica wiedzy o rodzinach w Kobyłce”. Pani Żaneta od wielu lat, z ogromnym zaangażowaniem, po cichu poświęca swój czas zawodowy, ale i prywatny na rzecz dzieci i młodzieży. Z dużą wrażliwością podchodzi do każdego dziecka, do każdego problemu i potrzeb młodych ludzi. Pracując na co dzień z dziećmi zna ich sprawy. Same dzieci chętnie dzielą się z Nią swoimi myślami, problemami, czasem. Tego czasu dla dzieci pani Żaneta nie liczy. Prowadzi na terenie miasta Kobyłka jedyną Placówkę Wsparcia Dziennego, a jest to 25 tysięczne miasto, z dużą liczbą dzieci i młodzieży”.
Żaneta Rechnio, inicjując w 2012 roku powstanie Stowarzyszenia Qźnia stworzyła miejsce, gdzie dzieci, młodzież i rodziny w trudnej sytuacji zawsze mogą liczyć na fachową pomoc oraz ciepło i wsparcie. Prowadzi intensywne oraz interdyscyplinarne działania pomocowe skierowane do całych rodzin. Są to działania profilaktyczne. Obecnie funkcjonująca Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci oraz Klub młodzieżowy „Sztos” jest podstawową działalnością Stowarzyszenia. Wszystkie działania dodatkowe, które prowadzi mają służyć rozwijaniu i wzmacnianiu prowadzonej placówki dla dzieci. Qźnia w Placówce Wsparcia Dziennego zatrudnia pedagogów, psychologów, asystentów osoby niepełnosprawnej, asystenta rodziny, prawnika, specjalistę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, terapeutę uzależnień oraz pedagoga specjalnego. Prowadzone wsparcie dla dzieci i całych rodzin jest niezwykle skuteczne. Dotychczas pomocą objętych zostało ponad 120 rodzin.
W ostatnim okresie, związanym z pandemią, świetlica proponowała ofertę pomocową dla dzieci i młodzieży na terenie miasta. Wśród propozycji znalazły się warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców, treningi Nordic Walking, aby zwiększyć aktywność i integrację podopiecznych. Dodatkowo, trasy spacerów z kijkami poświęcone były poznawaniu ważnych i historycznych miejsc miasta. Umożliwiono również bezpłatny dostęp do terapeutów. Co więcej, dzieci mogły korzystać z treningów wyrażania emocji, nazywania myśli i uczuć, nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji z bliskimi, konstruktywnego funkcjonowania w grupie, działania na rzecz innych ludzi. Świetlica nie zaprzestała swojego działania przez cały okres pandemii.
Wielkie brawa dla naszej laureatki, serdecznie gratulujemy!