Żaneta Rechnio, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Qźnia została laureatką XI Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom. Jest to szczególna nagroda przyznawana przez wyjątkową kapitułę pod przewodnictwem Agnieszki Holland, a zgłoszenia do nagrody spłynęły z całej Polski.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman przyznała już po raz jedenasty. Ideą Nagrody jest promowanie i docenianie osób, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się online, 18 października o godz. 16:45, podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”.
Żaneta Rechnio, inicjując w 2012 roku powstanie Stowarzyszenia Qźnia stworzyła miejsce, gdzie dzieci, młodzież i rodziny w trudnej sytuacji zawsze mogą liczyć na fachową pomoc oraz ciepło i wsparcie. Stowarzyszenie stworzyło dla wielu ludzi możliwości skutecznego i twórczego wyjścia z wielu trudnych sytuacji. Prowadzi intensywne oraz interdyscyplinarne działania pomocowe skierowane do całych rodzin. Są to działania profilaktyczne. Już na początku swojej pracy Żaneta Rechnio podjęła starania, aby uruchomić świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczonych. Obecnie Stowarzyszenie realizuje działania Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci oraz Klubu młodzieżowego „Sztos", w których zatrudnia pedagogów, psychologów, asystentów osób z niepełnosprawnościami, asystenta rodziny, prawnika, specjalistę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, terapeutę uzależnień oraz pedagoga specjalnego. Realizacja nowej inicjatywy, jaką jest zadanie publiczne w postaci Klubu Młodzieżowego "Sztos" jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży, zauważone zwłaszcza w czasie pandemii (np. depresje spowodowane izolacją i szereg innych).
Stowarzyszenie wykonuje mnóstwo dobrej roboty i trudno już byłoby sobie wyobrazić Kobyłkę bez niego - od lat działa na rzecz marginalizacji negatywnych zjawisk społecznych, takich jak bezrobocie, przemoc, ubóstwo, bierność i postawy roszczeniowe. Stowarzyszenie pomogło już ponad 120 rodzinom i współpracowało z ponad setką wolontariuszy. Kapituła konkursu szczególnie doceniła działania na rzecz dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz aktywności skierowane do maluchów z rodzin imigrantów i mniejszości narodowych mieszkających w Kobyłce.
Wielkie brawa dla naszej laureatki, serdecznie gratulujemy!
Fot: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę