Przed MOK stanęła wystawa "160 lat Peterbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej" - zapraszamy do oglądania i czytania, mnóstwo ciekawych informacji dla Mieszkańców Kobyłki i pasjonatów historii.
W uroczystym otwarciu uczestniczyła Poseł Bożena Żelazowska, z której inicjatywy wystawa w Kobyłce się znalazła, Marek Fludziński, twórca i kurator wystawy, a także Marek Moczulski, brat Honorowej Obywatelki Kobyłki, Marii Balickiej.
Burmistrz Edyta Zbieć nawiązała do historii Kobyłki, która znajdowała się na trasie kolei, spisanej właśnie przez Marię Balicką: - Jest to część historii naszego miasta, które w tamtych czasach wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie – dzieci przyjeżdżały tu na wakacje do dziadków, na środku ulicy Wołomińskiej stawiały babki, na podwórkach kury skubały trawę, pani Józia przynosiła codziennie bańkę mleka od krowy, a przejeżdżające pociągi zostawiały nad plantem obłok dymu i chmurę pary. Ten opis Kobyłki zaczerpnęłam z tekstu pani Marii Balickiej, zmarłej niedawno honorowej obywatelki Kobyłki, która opowiadała o tym, jak wyglądała historia kolei Petersburskiej i w jaki sposób przyczyniła się do rozwoju Kobyłki - mówiła Burmistrz.
Przy okazji zacytujemy Państwu fragment artykułu, który Maria Balicka napisała w 2017 roku: „Kolej Petersburska przyczyniła się do rozwoju miejscowości leżących wzdłuż jej trasy, wśród nich także Kobyłki. Przed uruchomieniem drogi żelaznej jej centrum stanowiła najstarsza część usytuowana wokół trójkątnego rynku (obecny plac 15 Sierpnia) z kościołem Świętej Trójcy. Gdy ruszyła kolej, najważniejsze stały się tereny w pobliżu torów, szczególnie przy przystanku kolejowym. W Dzienniku Powszechnym, nr 81 z 22 marca 1912 r. ukazała się notatka pt. Nowy przystanek na kolei Petersburskiej. Czytamy w niej: Z chwilą wprowadzenia letniego rozkładu jazdy, t.j. z dniem 1 maja utworzony zostanie nowy przystanek pomiędzy Zielonką a Wołominem. Czynione od dłuższego czasu starania obywateli w ministerium komunikacji, co do utworzenia tego przystanku odniosły nareszcie pożądany skutek.
Przystanek ten otrzyma nazwę Kobyłka i położony będzie o 4 wiorsty za Zielonką, a o 2 wiorsty przed Wołominem. Utworzenie tego przystanku będzie wielkim udogodnieniem dla właścicieli posiadłości w okolic Sosnówki, którzy dotychczas, dojeżdżając koleją do Wołomina, zmuszeni są iść pieszo około 2 wiorst z powrotem w stronę Warszawy, aby się dostać do domów. Korzystać też z tego przystanku będą kolejarze, którzy właśnie w tej okolicy nabyli parcele w celu utworzenia kolonii rosyjskiej. Wieś kościelna Kobyłka również będzie miała ułatwioną komunikację kolejową, gdyż nowoutworzony przystanek znajdować się będzie w odległości 1 wiorsty od wsi Kobyłka, dotychczas zaś odległość ze wsi Kobyłka do stacji Wołomin wynosi 3 wiorsty. Na przystanku Kobyłka zatrzymywać się będą tylko dwa pociągi poranne i dwa wieczorne”.
Organizatorami wystawy przed MOK jest Stacja Muzeum razem ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.