Urząd Miasta Kobyłka prowadzi kolejne działania związane z intensyfikowaniem współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi – tym razem zaangażowani we współpracę z Miastem przedstawiciele NGO odbyli w miniony weekend wizytę studyjną w Siedlcach.
Podczas dwudniowego szkolenia, wielu inspirujących spotkań, wykładów i prezentacji mieli możliwość poznania grup i ciekawych osób działających na rzecz lokalnego partnerstwa - poznali działalność spółdzielni socjalnej „Zioła siedleckie”, serwującej podlaskie potrawy restauracji „Zaścianek Polski” w Siedlcach, a także Piekarni Ratuszowej Państwa Radzikowskich z 80-letnią tradycją. Istotnym punktem wizyty był pobyt w zabytkowym Dworze Mościbrody. Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej podzielili się dobrymi praktykami, które śmiało mogą stanowić wzór współdziałania na różnych płaszczyznach. Jednym z takich przykładów jest stworzenie Domu Pracy Twórczej „Sokialówka” założonego przez Stowarzyszenie SOKIAL w Wodyniach. Bardzo ciekawym urozmaiceniem była wizyta w siedleckim Muzeum Regionalnym z bogatą kolekcją eksponatów z Podlasia. Przedstawiciele kobyłkowskich organizacji poruszali się szlakiem kulinarnym o nazwie Mazowiecka Micha Szlachecka, który jest wzorowym przykładem na silne i prawdziwe partnerstwo lokalne promujące region.
Wyjazd został zrealizowany w wyniku współpracy ze Stowarzyszeniem Boris, w ramach projektu OWES (Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej).
- Dziękujemy za wyjątkowe szkolenie stowarzyszeniu BORIS, a za profesjonalne i pełne emocji spotkanie Wójtowi Gminy Wodynie Wojciechowi Klepackiemu, Księdzu Proboszczowi parafii Wodynie Krzysztofowi Buczyńskiemu, dr. Ireneuszowi Kałudze, Prezesowi LGD Huberowi Pasiakowi i p. Katarzynie Markiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Szczególne podziękowania należą się p. Małgosi Borkowskiej przewodniczce PTTK oraz właścicielce Dworu Mościbrody za pokazanie nam wyjątkowych miejsc, ludzi i historii – mówi Katarzyna Rostek, wiceburmistrz Kobyłki.
Przypominamy, że od jakiegoś czasu trwają częstsze niż dotychczas kontakty z NGO, podczas których rozmawiamy o planowanych kierunkach działalności, o udziale organizacji w życiu Miasta w charakterze doradczym i inicjatywnym oraz omawiamy możliwości szerokiego zakresu wzajemnych kontaktów, opartych na partnerstwie. Jest to naturalna współpraca, ponieważ obie strony mają wspólny cel, którym jest działanie na rzecz Mieszkańców, naszego otoczenia i społeczności oraz dobra jakość życia (tzw. dobro publiczne). Zatem zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do współpracy i na kolejne spotkania już po wakacjach.