Dziś (19 kwietnia) przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.
Łączy nas pamięć - warto sobie przypomnieć, co działo się w getcie tego dnia, jaka była geneza powstania i jak się zakończyło - na portalu Dzieje.pl.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jak co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, upamiętniającą powstanie w getcie. Uczcijmy razem z Muzeum z nami 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączmy się do organizowanej akcji Żonkile: przypnijmy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, oglądajmy wydarzenia, które przygotowało Muzeum:
Warto zapoznać się również z filmowymi oraz literackimi premierami dla dzieci i młodzieży, jakie Muzeum przygotowało.
- Słuchowiska na podstawie opowiadań "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek, w których autorki poruszają takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.
- Film "Będę pisać" opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy.
- Film "Muranów - Dzielnica Północna" jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej, zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Młoda warszawska Żydówka zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z okresu ostatnich stuleci.
Dla każdej grupy wiekowej opracowano karty pracy oraz scenariusze zajęć.
Materiały oraz program wydarzeń edukacyjnych
Pokażmy że, #ŁączyNasPamięć.