Od czasu do czasu, zwłaszcza w niektóre bezwietrzne dni wraca na różnych lokalnych grupach w mediach społecznościowych temat jakości powietrza w Kobyłce. Tak, Kobyłka ma z tym problem, jak większość miejscowości w Polsce, ale chcemy Państwa uspokoić, że działamy w tym temacie. Tak zwanych „kopciuchów”, bo o dymiące kominy najczęściej Państwo dopytujecie, mamy w naszym mieście coraz mniej.
W zeszłym roku Urząd Miasta zawarł 39 umów o dofinansowanie inwestycji związanych ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprawą efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Największym zainteresowaniem cieszyła się dotacja do wymiany pieca węglowego (wymieniono 32 piece węglowe na nowe gazowe kondensacyjne), na drugim miejscu były dotacje dotyczące termomodernizacji budynków. Łączna wartość udzielonych dotacji w 2020 r. wyniosła ponad 188 tys. zł.
W tym roku dysponujemy kwotą 300 tys. na dofinansowanie inwestycji dot. wymiany pieca i termomodernizację oraz 200 tys. na dotacje związane z OZE (odnawialne źródła energii) i podłączeniem do kanalizacji. Podpisaliśmy już 11 umów na wymianę pieca węglowego, 5 umów na termomodernizację budynków i 2 umowy na ogniwa fotowoltaiczne.
Serdecznie Państwa zapraszamy do składania wniosków – możemy dofinansować do 50% kosztów, co w praktyce oznacza nawet 5000 zł. Informacje, jakie inwestycje podlegają dofinansowaniu, jaka jest procedura znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce Załatw sprawę/Ochrona środowiska/Dotacje i dopłaty.
Przypominamy też, że w Urzędzie Miasta znajduje się punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dotację lub pożyczkę na wymianę kotła węglowego, ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Pomożemy Państwu w wypełnieniu wniosku, odpowiemy na pytania, można również złożyć u nas wniosek, a my prześlemy go do WFOŚiGW w Warszawie.
Kolejne nasze działanie – kontrola „kopciuchów”.
O czarnym lub zabarwionym dymie z komina można informować pracowników Urzędu Miasta (np. poprzez formularz „Zgłoś kopciucha”. W ciągu kilku dni od otrzymania zawiadomienia wysyłamy kontrolę. Pracownicy przeszli niezbędne szkolenia po to, aby pobierać próbki popiołów z pieców w sposób uznawany podczas ewentualnej sprawy sądowej. Mamy również umowę z certyfikowanym laboratorium, do którego wysyłamy próbki.
W 2020 roku do Urzędu Miasta Kobyłka wpłynęło 45 zgłoszeń poprzez formularz „Zgłoś kopciucha” oraz 15 innych zgłoszeń. Przeprowadziliśmy 45 kontroli (kontrola to nie zawsze pobranie próbki – to również sprawdzenie pomieszczenia, w których stoi piec, sprawdzenie opału, faktur itp.) Pobraliśmy 25 próbek popiołu z palenisk i przekazaliśmy je do certyfikowanego laboratorium. W przypadku 10 próbek stwierdzono spalanie niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów) w piecach. Wobec właścicieli nieruchomości, u których stwierdzono spalanie odpadów, zostały przekazane do Komisariatu Policji w Kobyłce zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia z art. 155 i art. 199 ustawy o odpadach, co może skutkować ukaraniem mandatem (do 500 zł) lub skierowaniem do sądu (do 5 000 zł).
Na 2021 r. zawarliśmy już umowę z laboratorium ( na 30 próbek) – z Centrum Badań Środowiska Sorbchem z Rudy Śląskiej, będziemy więc kontynuować kontrole.