W dniu 17.12.2024 r. Prezydent RP podpisał długo oczekiwaną ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zasadniczym celem ustawy jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Tekst jednolity ustawy ukazał się w Dzienniku Ustaw z 2024 r. pod poz.1907.
Konstrukcja systemu ochrony społeczeństwa – wg nowej ustawy – zostanie oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie państwowej straży pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, państwowego ratownictwa medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych.
Podstawą finansowania realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej będzie Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Trzeba podkreślić, że na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przeznaczać się będzie corocznie środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. PKB.
Ustawa kładzie duży nacisk na kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz promowanie odpowiednich zachowań w obliczu zagrożenia. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli oraz zmniejszyć bezpośrednie skutki zagrożeń.
Minister MSWiA – który w momencie wejścia w życie ustawy stał się szefem obrony cywilnej państwa – podkreślił, że trwają intensywne prace nad podręcznikiem, który ma umożliwić kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa wobec współczesnych zagrożeń. Podręcznik będzie określał, jak przygotować się na stany kryzysowe w różnym wymiarze, (np. stan jaki zaistniał kilka miesięcy temu, czyli powódź), jakie są najpotrzebniejsze rzeczy, co trzeba mieć zawsze w domu, jak być przygotowanym do udzielania pierwszej pomocy, itd.
Podręczniki, te będą dedykowane zarówno dla dzieci, młodzieży - czyli dostosowane do ich wieku, do ich możliwości, jak i również dla osób starszych, osób w dostojnym wieku i wszystkich osób aktywnych zawodowo, którzy też muszą nabyć takie umiejętności. Zamiar jest taki, żeby podręczniki te mogły trafić do każdego polskiego domu, żeby były dostępne wszędzie tam gdzie to możliwe.
Wyprzedzając przyszłe publikacje przygotowaliśmy ulotki, które określają zasady postępowania na wypadek wystąpienia określonych zagrożeń.