W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając nieprzyjaciela daleko od swoich pozycji.
W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.
Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
Źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r
15 sierpnia obchodzimy także Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione 30 lipca 1992 roku. Święto to jest wyrazem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża. Wydarzenia z 1920 roku zjednoczyły Polaków w sposób nadzwyczajny. Czując smak i znając cenę świeżo odzyskanej wolności, nasi Rodacy stanęli murem w obronie Ojczyzny. Zbudowali jedność, nie bacząc na dzielące ich różnice. Dlatego z uwagi na ich pamięć, oddając im hołd obchodzimy ich święto.
Polscy żołnierze podczas walk z Armią Czerwoną w rejonie Radzymina w 1920 r. Fot. PAP/CAF