80 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie . Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.
Powstanie Warszawskie było kulminacyjnym momentem akcji „Burza”. Niemal od początku okupacji niemieckiej i sowieckiej Polskie Państwo Podziemne, we współpracy z władzami Rzeczypospolitej na uchodźstwie, przygotowywało plany powstania, które miało rozpocząć się wraz z załamaniem niemieckiej machiny wojennej, tak jak miało to miejsce w październiku i listopadzie 1918 r. W 1943 r., w obliczu zbliżania się Armii Sowieckiej do granic II Rzeczypospolitej, plany powstańcze przybrały kształt akcji o kryptonimie „Burza”.
Pierwotny plan „Burza” nie przewidywał walk na terenie dużych miast dla oszczędzenia ich mieszkańców i zabudowy. Jednak w lipcu 1944 roku dowódca AK gen. Komorowski wydał rozkaz zajmowania także dużych miast, co przyczyniło się także do wybuchu Powstania Warszawskiego. Objęcie akcją większych miast uznano za ważne, by uwiarygodnić Polskie Państwo Podziemne jako gospodarza wobec wkraczającej Armii Czerwonej.
„ŻOŁNIERZE STOLICY. Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski. Warszawa, 1.VIII-1944 r. Dowódca Armii Krajowej (-) BÓR”.
Powstanie, które miało trwać zaledwie kilka dni, zakończyło się finalnie - 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło ok. 16-18 tys. żołnierzy AK i ok. 150-180 tys. cywilów.
Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości...
Zachęcamy Państwa do wywieszenia biało-czerwonej flagi i zatrzymania się na chwilę w godzinę "W", aby uczcić pamięć o tych, którzy polegli w walce o niepodległą Polskę.
Serdecznie zapraszamy Mieszkańców do udziału w miejskich obchodach 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 2024 r.
Program uroczystości:
- godz. 16:30 - zbiórka pod główną bramą Cmentarza Parafialnego w Kobyłce (brama od ul. Ks. Marmo),
- godz. 16:40 - przemarsz alejkami, symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach powstańców,
- godz. 17:00 - "Godzina W" oddanie hołdu poległym, sygnały dźwiękowe, modlitwa w intencji powstańców, wystąpienia i złożenie kwiatów,
- godz. 18:00 - czytanie przez Mieszkańców fragmentów "Pamiętników z Powstania" Mirona Białoszewskiego (Urząd Miasta Kobyłka, ul. Wołomińska 1).