W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez Armię Krajową akcji „Burza", która była jednym z działań prowadzących do wybuchu ogólnonarodowego powstania, we współdziałaniu z sojusznikami zachodnimi oraz z ZSRS, przeciw Niemcom - Powstania Warszawskiego.
Informacje: https://muzeum1939.pl/akcjaburza.../aktualnosci/5478.html
Oddziały Armii Czerwonej przekroczyły przedwojenną granicę Polski na Wołyniu w pierwszych dniach stycznia 1944 r. Sowieci traktowali kresy wschodnie RP jako własne terytorium, a żołnierzy AK – jako wrogi element. Akcja „Burza” objęła etapowo okręgi AK: Wołyński, Nowogródzki, Wileński, Lwowski, Białostocki, Lubelski, a także Radomski i Krakowski. Akowcy przystępujący do „Burzy” na Wołyniu i Nowogródczyźnie mieli szczególnie utrudnione zadanie, ponieważ w tych okręgach Polacy stanowili mniejszość ludności.
Działania w ramach „Burzy” miały także miejsce w dawnym powiecie radzymińskim, o czym mieliśmy okazję dowiedzieć się podczas wykładu wygłoszonego przez profesora Oskara Czarnika oraz Mirosława Bujalskiego, 14 czerwca 2024 r. w Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce im. SR Szpotańskiego. Informacje o podjętych działaniach wojskowych na terenie Kobyłki oraz sąsiednich miast, pozwoliła spojrzeć na prowadzoną walkę z okupantem z innej perspektywy. Mimo niekorzystnego stosunku sił, dla wszystkich stało się ważne zamanifestowanie oporu przed Niemcami.
Innym, strategicznym działaniem dla Akcji „Burza” była operacja Ostra Brama, która trwała od 7 do 13 lipca 1944 roku. Miała na celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie miasta przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej. Początkowo wzięło w niej udział około 4 tysięcy żołnierzy AK. W bezpośrednich walkach o Wilno oraz w zewnętrznych atakach na linie komunikacyjne i pojedyncze oddziały Wehrmachtu uczestniczyło ponad 12,5 tys. żołnierzy AK. O operacji Ostra Brama i losach na warszawskim Wilnie będzie można dowiedzieć się więcej w najbliższą sobotę (szczegóły poniżej).
W imieniu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Instytutu Pamięci Narodowej serdecznie zapraszamy na Piknik edukacyjny „Ostra Brama ’44”, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 6 lipca 2024 r., na osiedlu Wilno w Warszawie (Targówek).
Godz. 12:00 - 17:00 - plac Trynopolski na osiedlu Wilno.
W programie m.in:
- spacery z przewodnikiem, podczas których mieszkańcy i goście osiedla Wilno, dowiedzą się o historii tych miejsc w Wilnie, których nazwy noszą osiedlowe uliczki;
- mobilna gra miejska śladami operacji Ostra Brama;
- mobilna księgarnia IPN;
- namiot filmowy;
- loterie fantowe i konkursy historyczne z atrakcyjnymi nagrodami;
- pokazy broni i umundurowania z epoki.
DOJAZD:
Dojazd autobusami linii 156 i 170 lub pociągiem ze stacji Warszawa Wileńska – do stacji Warszawa Zacisze Wilno.
Organizatorami wydarzenia są: Archiwum IPN, Wydawnictwo IPN, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy.
ŹRÓDŁO: Mateusz Napieralski WCEO, Polskie Radio