Zgodnie z pismem, otrzymanym od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie informujemy, że sytuacje związane z incydentalnym zaobserwowaniem obecności wilka na terenie Kobyłki i gmin przyległych nie stanowią póki co zagrożenia. Mimo wszystko należy pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa.
- Nigdy nie należy dokarmiać wilków.
- Odpadki spożywcze trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
- Nie wolno pozostawiać resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.
- Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach.
- Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą. Zapisz lokalizację i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
- Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów natychmiast powiadom RDOŚ.
- Należy trzymać w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
- Nie należy pozostawiać psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.
- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, zgodnie z obowiązującym prawem prowadź go zawsze na smyczy.
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ, właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Przypominamy, że na stronie Urzędu Miasta w zakładce Załatw sprawę/Zwierzęta jest zamieszczona informacja Zgłoszenia zwierząt bezdomnych i dzikich, w której znajdziemy wskazówki, dokąd zgłaszać, w zależności od dnia i godziny znalezione:
- zwierzęta bezdomne (psy, koty lub zwierzęta gospodarskie);
- zwierzęta dziko żyjące z wypadków komunikacyjnych;
- padlinę leżącą na terenie publicznym (np. z ulicy lub chodnika);
- zwierzęta łowne, które wchodzą na tereny zabudowane;
- koty wolno żyjące do zabiegów sterylizacji.