Statystycznie każdego roku w Polsce ponad 40 tysięcy osób umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia, także w miejscach publicznych. Statystycznie 95% społeczeństwa nie podchodzi do osoby leżącej i wymagającej pomocy. Tymczasem w Kobyłce liczymy na to, że nasi Mieszkańcy będą bardziej skłonni do ratowania życia - zakupiliśmy dodatkowe 3 defibrylatory, jako uzupełnienie trzech zamontowanych w ubiegłym roku.
Lokalizacja urządzeń na terenie miasta:
- Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 im. Zofii Nałkowskiej, przy ul. Jezuickiej 1,
- Zespół Szkół Publicznych nr 2 im. Bohaterów Bitwy Ossowskiej, przy ul. Elizy Orzeszkowej 3/5,
- Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Specjalnymi nr 3 im. Karola Wojtyły przy ul. Załuskiego 57.
- Urząd Miasta Kobyłka, ściana zewnętrzna od ul. Wołomińskiej przy bankomacie PKOBP,
- Sklep Biedronka Kobyłka Ossów przy ul. Napoleona, na ścianie przy wejściu do sklepu,
- Kościół Pod Wezwaniem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki – Maciołki na ścianie przy wejściu głównym do kościoła od ul. Szerokiej.
Defibrylatory są dostępne przez 24 godziny na dobę. Są one umieszczone na zewnątrz w specjalnych, ogrzewanych i podświetlanych kapsułach. Dzięki temu będzie możliwość ich użycia w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze. Warto pamiętać, że aparat do defibrylacji nie zastąpi uciskania klatki piersiowej i zachowania „spokojnego ducha” w trakcie wykonywania masażu serca. Należy pamiętać o głębokich i szybkich uciskach klatki piersiowej, gdyż to stanowi istotę przywracania ludzkiego życia. Aparaty AED to ratownicy, który przeprowadzą przez całą akcję reanimacyjną oraz w razie potrzeby wyzwolą impuls elektryczny, który pozwoli przywrócić normalny rytm pracy serca.
AED są na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że każdy może zdjąć defibrylator ze ściany i postępując według instrukcji wydawanych przez urządzenie przyczynić się do uratowania komuś życia. Wyraźne, wypowiadane naturalnym głosem polecenia prowadzą użytkownika przez każdy krok procedury defibrylacji. Urządzenie zaprojektowane jest tak, aby nie spowalniało i nie wyprzedzało działań ratownika, dostosowuje polecenia głosowe do każdego etapu procedury. Przypomina nawet o wezwaniu pogotowia.
Celem programu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylacji jest zwiększenie bezpieczeństwa publicznego poprzez budowę sieci ogólnodostępnych defibrylatorów AED oraz szkolenia lokalnej społeczności (pracowników instytucji) z zakresu udzielania pierwszej pomocy.